З 1 квітня – нові правила документального підтвердження витрат щодо відрядження

01 квітня 2023 року набуде чинності Закон України від 12.01.2023 № 2888-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг» (Закон № 2888).
Відповідно до Закону №2888 у новій редакції викладено п. 170.9 ПКУ, який визначає порядок оподаткування суми надміру витрачених коштів/електронних грошей, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, не повернутої у встановлений строк.
Основні зміни:
1) фактична кількість днів перебування у відрядженні визначається згідно з наказом про відрядження та за наявності одного чи декількох документальних доказів перебування особи у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні).

Відповідно до Закону №2888 у новій редакції викладено п. 170.9 ПКУ, який визначає порядок оподаткування суми надміру витрачених коштів/електронних грошей, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, не повернутої у встановлений строк.

• транспортні квитки або транспортні рахунки та багажні квитанції (у тому числі електронні квитки);
• документи, отримані від осіб, які надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, страхові поліси;
• документи (виписки та/або відомості з рахунку), що містять визначену законом інформацію про виконані платіжні операції за рахунком, до якого емітовані платіжні інструменти;
• документи, що підтверджують виконання операції з використанням платіжних інструментів;
• інші документи, що засвідчують вартість витрат.
2) Терміни для документального підтвердження безготівкових витрат на відрядження або на виконання окремих цивільно-правових дій – до закінчення місяця, наступного за місяцем, у якому платник податку:
• завершує таке відрядження;
• завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, яка видала кошти/електронні гроші під звіт.
Щодо готівкових коштів – в редакції ПКУ з 01.04.2023 не вказано терміни звітування. Отже діє Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затверджено постановою НБУ від 29.12.2017 №148): готівка під звіт видається на строк не більше 2-х робочих днів, включаючи день отримання. Можна продовжити строк звітування до закінченння строку відрядження, якщо готівка одночасно видається як на відрядження, так і на госппотреби.
3) Якщо немає оподатковуваного доходу фізособи – Звіт про використання коштів не складається:
Якщо під час відрядження або виконання окремих цивільно-правових дій платник податку застосував платіжні інструменти, включаючи корпоративні (бізнесові) платіжні інструменти або особисті платіжні інструменти, чи їх реквізити для проведення розрахунків у безготівковій формі та/або для отримання готівки в межах суми добових витрат та за відсутності оподатковуваного доходу, звіт про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, не складається і не подається.
4) з 1 квітня 2023 року – можливо використання у відрядженнях та на господарські потреби електронних грошей.