ВРУ прийняла Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), який набуде чинності з дня його опублікування офіційному друкованому виданні.

Закон передбачає внесення змін до:
– Кодексу України про адміністративні правопорушення та впровадження адміністративної відповідальності за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, що тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 17 000,00 грн. до 34 000,00 грн., а на посадових осіб – від 34 000,00 грн. до 170 000,00 грн.
–  Кримінального кодексу України та впровадження кримінальної відповідальності за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, що карається штрафом від 17 000,00 грн. до 51 000,00 грн. або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк до 3 років. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.
–  Податкового кодексу України та впровадження тимчасового звільнення сплати ввізного мита та від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
–  Кодексу законів про працю, а також ЗУ «Про відпустки» та доповнення їх таким положенням: У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину, термін перебування у відпустці без збереження заробітної не включається у загальний строк відпустки без збереження заробітної плати, визначений Кодексом законів про працю та ЗУ «Про відпустки».

Крім цього, Прикінцевими положеннями зазначеного Закону встановлено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних з COVID-19 роботодавець може доручити працівникові виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома, а також надавати працівнику за його згодою відпустку.

З дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Встановлено, що до іноземців та осіб без громадянства, які не змогли виїхати за межі України або не змогли звернутися до територіальних органів/підрозділів Державної міграційної служби України із заявою про продовження строку перебування на території України та/або про обмін посвідки на тимчасове/постійне проживання у зв’язку із введенням карантину, не застосовується адміністративна відповідальність за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, якщо такі порушення настали в період чи внаслідок встановлення карантину. Оформлення документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, у період введення карантину здійснюється за місцем звернення особи.