ТРИ ПОМИЛКИ ТРАНСФЕРТНОГО ЦІНОУТВОРЕННЯ, ЯКІХ ВАРТО ВИПРАВИТИ ДО КІНЦЯ 2023 РОКУ
Тетяна Луцько, керівник групи, Трансфертне ціноутворення
Наближається закінчення року і варто підвести підсумки не лише особистих досягнень, а й проаналізувати результати роботи бізнесу. А ще – встигнути зробити кілька ключових речей, які полегшать майбутнє декларування й допоможуть уникнути додаткових витрат.
1. Відсутність аналізу операцій з нерезидентами на предмет відповідності їх поняттю «контрольованих» та операцій, що підпадають під 30% коригування
Так як граничний термін подання звіту про контрольовані операції припадає на другу половину року[1], багато платників податків відкладають аналіз своїх операцій із нерезидентами і часто не одразу звертають увагу на наявність операцій, які підпадають під вимоги 30% коригування відповідно до пп.140.5.4 та 140.5.51 п.140.5 ст.140 ПКУ.
Таким чином компанії позбавляють себе шансу завчасно проаналізувати ціни (рентабельність) в таких операціях та скористатися можливістю підготовки документації з трансфертного ціноутворення з метою підтвердження цін (рентабельності) в таких операціях та уникнення необхідності проведення 30% коригування в декларації з податку на прибуток.
Що ж стосується контрольованих операцій, то варто здійснити їх аналіз заздалегідь з метою повноти їх виявлення та недопущення помилок, про які йде мова нижче.
Встигніть завчасно провести аналіз операцій з нерезидентами та отримати відповідні документи, щоб уникнути додаткових витрат та підготуватися до майбутнього декларування.
2. Непроведення аналізу цін / розрахунку рентабельності контрольованих операцій та неотримання кредит-нот з метою підвищення рівня рентабельності та її відповідності принципу «витягнутої руки»
2023 рік був досить складним для бізнесу, проте, навіть в межах однієї галузі комусь вдавалося отримати прибуток, а хтось зазнав збитків. Кожен платник, який мав контрольовані операції, до моменту подання звіту про контрольовані операції зобов’язаний провести аналіз цін (рентабельності) в таких операціях та за умови недосягнення меж ринкового діапазону здійснити відповідні коригування.
Значно кращим варіантом може бути завчасно проведений аналіз операцій, а особливо, якщо вони здійснені між пов’язаними особами-учасниками однієї міжнародної групи компаній, та розгляд можливості отримання кредит-ноти для досягнення відповідності цін (рентабельності) принципу «витягнутої руки».
Отримання кредит-ноти у звітному періоді дасть змогу врахувати її обсяг під час розрахунків, а отже, допоможе уникнути необхідності проведення додаткових коригувань фінансового результату та доплати податків.
3. Неотримання сертифікатів податкової резиденції контрагентів, з якими здійснювалися контрольовані операції
Якщо все ж таки не було можливості отримати вчасно кредит-ноту, а ціни (рентабельність) в контрольованих операціях не відповідають принципу «витягнутої руки», крім коригування фінансового результату необхідно буде також визначити обсяг «конструктивних дивідендів».
Оподаткування «конструктивних дивідендів здійснюється за ставкою 15%, якщо інше не передбачено міжнародними угодами. У багатьох ситуаціях застосування угод про уникнення подвійного оподаткування дозволяє скористатися пільговою ставкою, що може становити 10%, 5% або навіть 0%.
Проте, щоб мати можливість скористатися правом застосування пільгової ставки під час декларування «конструктивних дивідендів», варто завчасно подбати про наявність сертифікатів податкової резиденції контрагентів. Адже наявність такого сертифікату, виданого саме в період здійснення контрольованих операцій з нерезидентом, є однією з вимог для використання норм угод про уникнення подвійного оподаткування.
Отже, встигніть завчасно провести аналіз операцій з нерезидентами та отримати відповідні документи, щоб уникнути додаткових витрат та підготуватися до майбутнього декларування.
[1] Граничний термін подання звіту про КО – до 1 жовтня року наступного за звітним