Трудові відносини з іноземцями: що потрібно знати роботодавцям в Україні
Володимир Зосімов, юрист EBS
Конституція України передбачає, що кожен українець має право на працю та можливість заробляти.
Натомість кар’єрні можливості й виклики в Україні також цікаві іноземним громадянам. Як законодавчо врегульовано працевлаштування іноземців в Україні, що має знати роботодавець та які документи потрібні, якщо ви маєте намір співпрацювати з особою з паспортом іншої держави – у цьому матеріалі.
Згідно з Конституцією України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, можуть розраховувати на ті самі права, свободи та обов’язки у працевлаштуванні, що й українці. Однак такі трудові відносини мають певні нюанси. Їх регулює Закон України “Про зайнятість населення”, згідно з яким є три категорії іноземців, які хочуть влаштуватися на роботу в Україні. Зокрема, одна з груп – це іноземці, які можуть працювати в українських компаніях без дозволу, друга група – ті, яким законодавчо заборонено працювати в Україні. Нарешті, третя і наймасовіша група іноземних кадрів – ті, які мають влаштовуватися на роботу на підставі дозволу. Про всі три групи поговоримо окремо.
Іноземці, які працевлаштовуються на підставі дозволу
Варто зауважити, що дозвіл видають не іноземцю, а роботодавцю – саме він звертається за дозволом до центру зайнятості й несе всі витрати і відповідальність перед законодавством. Отримати дозвіл можуть не лише громадяни інших держав, які мають намір працевлаштуватися в Україні, а й інші, більш специфічні категорії іноземців, зокрема відряджені працівники іноземних компаній, а також, наприклад, внутрішньокорпоративні цесіонарії – найрідкісніша категорія, яка з’явилася в українському законодавстві завдяки вступу України у Світову організацію торгівлі.
Іноземці, які мають право працювати без дозволу
До таких належать особи, які мають посвідку на постійне проживання, біженці та іммігранти з відповідним статусом, представники морського флоту чи авіакомпаній, які обслуговують такі компанії на території України, акредитовані працівники закордонних медіа, спортсмени, священнослужителі та інші. Наприклад, із вересня 2022 року без відповідного дозволу в Україні можуть працювати громадяни Польщі.
Є окрема категорія іноземців – гіг-контрактори, щодо яких існує певна законодавча невизначеність. Спочатку було передбачено, що резиденти Дія Сіті можуть отримувати послуги іноземців за гіг- контрактами, але отримання дозволу залишалося на добровільних засадах. Це також узгоджувалося з нормами Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”. Утім наприкінці 2022 року в Законі України “Про зайнятість населення” зникла категорія гіг-спеціалістів, а також згадки про добровільність отримання дозволу – гіг-контракт став лише однією з підстав для його отримання. Водночас Закон “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” у частині добровільності отримання дозволу для гіг-контракторів залишився без змін. У січні 2023 р. Кабмін України визнав, що для гіг-контракторів дозвіл потрібен, проте на час дії воєнного стану можливо працювати без нього. Але нове правило легко розбивається реальністю – наприклад, Державна міграційна служба України вимагає у гіг-контракторів дозвіл на застосування праці для видачі посвідки на тимчасове проживання в Україні.
Коли роботодавець отримує дозвіл, процедура не вважається закінченою. Не пізніш як за 90 календарних днів із дати видачі дозволу роботодавець має укласти з іноземцем трудовий договір і надати його копію у десятиденний строк до відповідного центру зайнятості. Якщо пропустити цей крок, дозвіл автоматично скасовується.
Іноземці, які не мають права працевлаштовуватися в Україні
В Україні законодавчо заборонено працевлаштовуватися іноземцям, які пов’язані з терористичною діяльністю або стосовно яких застосовано санкції та інші обмежувальні заходи. Перелік цих осіб можна знайти, наприклад, у Державному реєстрі санкцій.
Маєте намір найняти іноземця на підставі дозволу: які подальші дії
Для отримання дозволу роботодавець має звернутися до будь-якого центру зайнятості на території України з певним переліком документів.
1. Документи, загальні для всіх категорій іноземців: заява встановленого зразка, переклад паспортного документа іноземця, засвідчений у встановленому порядку, кольорова фотокартка 3,5 x 4,5 см.
2. Документи для конкретної категорії, а саме:
– проєкт трудового договору або гіг-контракту з іноземцем (для всіх категорій, крім відряджених працівників);
– копія зовнішньоекономічного договору, укладеного між українським та іноземним суб’єктами господарювання. Для відряджених іноземців потрібна також копія документа про трудові відносини з роботодавцем, який його відрядив;
– копія рішення іноземного суб’єкта господарювання про переведення іноземця або особи без громадянства на роботу в Україну з визначенням строку його роботи та копія трудового договору, укладеного українським суб’єктом господарювання (для внутрішньокорпоративних цесіонаріїв);
– копія рішення про оформлення документів для біженців або осіб, які потребують додатковий захист, або копія довідки про звернення за захистом в Україні (у тому числі для тих, хто оскаржує рішення про оформлення відповідних документів);
– копія довідки встановленого зразка про звернення за визнанням особою без громадянства (для осіб, які подали відповідну заяву чи оскаржують рішення);
– копія наказу закладу вищої освіти України про зарахування та встановлення періодів навчання для студентів-іноземців або осіб без громадянства. Крім того, потрібна письмова згода закладу освіти щодо працевлаштування іноземного студента та зобов’язання повідомити центр зайнятості в разі відрахування іноземця, а також копія посвідки на тимчасове проживання та копія документа про вищу освіту.
Скільки коштує отримати дозвіл та як довго він діє
Крім перелічених документів роботодавець має надати докази оплати за видачу дозволу. Оплата залежить від строку, на який видано дозвіл: від трьох прожиткових мінімумів на дозвіл строком до 6 місяців до десяти прожиткових мінімумів на строк до 3 років. У разі продовження дії дозволу оплата за різні терміни зменшується на один прожитковий мінімум від початкової. Якщо роботодавець отримає відмову у видачі дозволу, сплачені кошти буде повернено протягом 10 днів.
Певним категоріям іноземців дозвіл видають безоплатно. Це, зокрема, біженці та особи, які потребують додаткового захисту (у тому числі ті, що тільки подали заяву або оскаржують рішення), іноземці та особи без громадянства, які прибули на навчання в закладах вищої освіти; іноземці та особи без громадянства, які брали участь у протистоянні агресії росії.
Максимальний строк, на який можливо отримати дозвіл, залежить від категорії іноземця, а саме:
1) до трьох років – для внутрішньокорпоративних цесіонаріїв та іноземних відряджених працівників; 2) до двох років – для іноземних найманих працівників;
3) до одного року – для решти категорій.
Строк дії дозволу не може бути більшим за строк дії основного документа, як-от трудового договору, гіг-контракту, рішення про переведення в Україну тощо. Заяви про продовження дозволу можливо подати не пізніше як за 20 і не раніше ніж за 50 календарних днів до закінчення строку дії такого дозволу.
Що потрібно знати про отримання дозволу
Документи до центру зайнятості можливо подати особисто, поштою або до ЦНАП у паперовому вигляді. У майбутньому ці документи також можна буде подати через електронний кабінет роботодавця на вебсайті центру зайнятості або ж через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
Строк розгляду документів становить 7 днів для документів про видачу дозволу і 3 дні для документів про продовження чи внесення змін до дозволу. Однак у двох випадках терміни розгляду заяв може бути продовжено – якщо іноземець є громадянином росії, білорусі чи інших держав, що становлять загрозу державному суверенітету, а також якщо іноземець брав участь у протистоянні російській агресії.
Коли роботодавець отримує дозвіл, процедура не вважається закінченою. Не пізніш як за 90 календарних днів із дати видачі дозволу роботодавець має укласти з іноземцем трудовий договір і надати його копію у десятиденний строк до відповідного центру зайнятості. Якщо пропустити цей крок, дозвіл автоматично скасовується.
Законодавство у сфері працевлаштування іноземців також передбачає адміністративну відповідальність. Зокрема, за застосування роботодавцем праці іноземців без дозволу стягують штраф за кожну особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, установленої на момент виявлення порушення. А за застосування роботодавцем праці на інших умовах, ніж ті, що передбачені дозволом, стягують штраф за кожну особу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, установленої на момент виявлення порушення.