Як фізичній особі-підприємцю (ФОП) припинити здійснення своєї діяльності – загальні правила.

Етап 1: Підготовка до ліквідації
Перед тим як ФОП буде здійснювати безпосередньо дії з припинення підприємницької діяльності, він має:
1) якщо працював не сам, а наймав для здійснення діяльності працівників, необхідно з ними розірвати трудові відносини – п.1 ч.1 ст.40 КЗпП.
2) розірвати всі діючі договори (договори оренди, постачання, надання послуг тощо).
Коли у ФОП є дебіторська чи кредиторська заборгованість, то після ліквідації ФОП зобов’язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою.
3) потрібно перевірити, чи правильна інформація зазначена в ЄДР щодо ФОП. Якщо вона буде неправильною, наприклад дані з ЄДР відрізнятимуться від паспортних даних фізособи, яка працює як ФОП, то потрібно внести зміни в ЄДР і виправити ситуацію.

Перевірити на сайті Мін’юсту (usr.minjust.gov.ua): в формі, що з’явиться у полі «Отримати відомості про», поставити позначку навпроти «фізичну особу-підприємця». Перевірити інформацію про ФОП.
Якщо все сходиться, то переходимо до наступного етапу. Якщо є неточності або взагалі дані в ЄДР про вас як ФОП не внесені (якщо ФОП був створений до 01.07.2004 р.), то слід виправити ситуацію. Для цього варто подати реєстратору заяву за формою 1, затверджену наказом Мін’юсту від 18.11.2016 р. № 3268/5.

Етап 2: Виключаємо ФОП з ЄДР
Внесення запису до ЄДР про припинення підприємницької діяльності ФОП – подати реєстратору заяву за формою 1. Заяву про припинення ФОП в електронному вигляді можна зробити через вебпортал «Дія» (diia.gov.ua). У день внесення запису у ЄДР буде повідомлено податкову службу, органи держстатистики та Пенсійний фонд.

Етап 3: Зняття з обліку
З дати зняття ФОП з обліку припиняється нарахування податків для ФОП, але фізична особа, яка була підприємцем, продовжує обліковуватися в податковій як фізособа — платник податків, що отримував дохід від підприємницької діяльності (п.п. 6 п. 11.18 Порядку № 1588). Після ліквідації ФОП фізособа-громадянин має провести остаточні розрахунки за зобов’язаннями ФОП. Також можлива позапланова документальна перевірка (п.п. 78.1.7 ПКУ).

Зняття з ЄСВ-обліку: останнім місяцем, за який буде нараховано ЄСВ, буде місяць, на який припадає дата його припинення. Після внесення даних до ЄДР про припинення ФОП фізособі необхідно подати ліквідаційну звітність з ЄСВ. Така звітність подається у складі ліквідаційної звітності з єдиного податку чи ліквідаційної декларації про доходи і майновий стан.

Етап 4: Закриття банківських рахунків
Після припинення здійснення підприємницької діяльності і закриття ФОП фізособа має закрити поточні банківські рахунки, відкриті у фінансових установах на ФОП.

Етап 5: Скасування електронного підпису
Після припинення ФОП фізособа має скасувати дію електронного підпису (КЕП), який вона використовувала для здійснення підприємницької діяльності – звернутися до того органу, який згенерував цей ключ. Цей ключ сам втратить свою чинність після закінчення терміну дії сертифіката ключа.