Новий закон про мобілізацію. Чого очікувати?

16.04.2024 року Президент України Володимир Зеленський підписав фінальну версію нашумілого законопроєкту № 10449, який набере чинності через один місяць після його опублікування.

Зважаючи на швидкість його прийняття та підписання Президентом опублікування вже новоствореного закону можна очікувати найближчими днями. Тому, відкинувши всі чутки, пропонуємо розібратися що нас всіх чекає вже через місяць.

З тексту підписаного Президентом Закону про мобілізацію вбачаються такі найголовніші зміни:

  • Запроваджено механізм направлення військовозобов’язаним письмових вимог. Відтепер, письмова вимога буде вважатись врученою навіть у тому випадку, якщо адресат фактично її не отримував поштою.
  • Запроваджується відповідальність у вигляді тимчасового позбавлення права на керування транспортними засобами за порушення правил військового обліку, наприклад, ігнорування вимог ТЦК.
  • Також кардинально змінюється процедура мобілізації транспортних засобів як підприємств, так і звичайних громадян. Тепер транспортний засіб підприємства може бути мобілізований відповідно до норм, що будуть визначені КМУ за галузями економіки, а транспортний засіб громадянина мобілізують тільки за наявності у його власності двох та більше транспортних засобів.
  • Суттєво змінені підстави для отримання відстрочок, наприклад, заброньовані працівники будуть мати право на відстрочку тільки після постанови їх на спеціальний військовий облік. Також новим Законом деталізовано підстави відстрочок, зокрема «за доглядом». Навчання в аспірантурі залишається підставою для відстрочки незалежно від навчання на бюджетній формі або комерційній. При цьому, підстави для відстрочки будуть перевіряти через систему «Оберіг», яка має відомості з інших реєстрів, в тому числі про склад сім’ї, дітей та інші подібні обставини.
  • На роботодавця покладається обов’язок самостійного оформлення відстрочки заброньованим працівникам.
  • Всі громадяни чоловічої статі від 18 до 60 років, а також жінки, які мають медичну та фармацевтичну освіту, зобов’язані протягом 60 днів з моменту набрання чинності з’явитися до ТЦК з метою оновлення даних.
  • Оскільки за новим Законом повністю зникає категорія «обмежено придатних до військової служби», то вводиться новий обов’язок – проходити обов’язкове медичне спостереження та лікування у закладах охорони здоров’я за розпорядженням ТЦК.
  • Запроваджуються конкретні строки військової служби під час мобілізації.

16.04.2024 року Президент України Володимир Зеленський підписав фінальну версію нашумівшого законопроекту № 10449

Вищезгадані зміни є тільки невеликою частиною нового Закону, але вже дають зрозуміти, що нас чекають кардинальні зміни у питаннях мобілізації та забезпечення обороноздатності держави.

Варто зауважити, що цей законопроєкт несе в собі обов’язок Уряду розробити ряд підзаконних нормативно правових актів, які вже будуть більш деталізовано регулювати питання мобілізації, оформлення відстрочок, бронювання, функціонування кабінету військовозобов’язаного та багато чого іншого.

Законодавство зараз змінюється з блискавичною швидкістю, але якщо ви хочете адаптуватись до цього ще швидше, то просимо звертатись за консультаціями до спеціалістів EBS.