Гіг-контракт
Катерина Гарбуз, партнер, керівник юридичної практики, EBS
Одразу варто зазначити, що правовідносини, які виникають із підписанням гіг-контрактів, не є трудовими.
Як указано в п. 8 ст. 17 Закону України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні” (далі – Закон про Дія Сіті), за відсутності підтверджень, що резидент Дія Сіті ввів фізичну особу в оману щодо правової природи вчиненого правочину, укладення та/або виконання гіг-контракту не може вважатися вступом у трудові відносини.
Отже, пропонуємо з’ясувати, що ж таке гіг-контракт, хто є його сторонами, а також чим він відрізняється від трудового договору.
Але спершу поговоримо про передумови виникнення такого виду договору, як гіг-контракт.
ІТ-галузь в Україні стрімко розвивається і сьогодні є однією з провідних індустрій української економіки. Досить довго держава не втручалася у функціонування ІТ-галузі, достатньо лояльно ставлячись до методів ведення бізнесу гравцями цього ринку. Із часом ІТ-галузь зросла настільки, що стала рушієм, якщо не шаблоном, для розвитку бізнесу в Україні. Наша держава була вимушена створити умови, за яких ІТ-галузь могла б і надалі органічно розвиватися, але водночас лишатися в межах контролю та впливу держави. Із цією метою Законом про Дія Сіті в Україні був упроваджений спеціальний правовий режим Дія Сіті. Цей правовий режим регулює багато аспектів діяльності та функціонування ІТ-компаній в Україні, зокрема й тих, що стосуються оформлення правовідносин між такими компаніями та членами їх команди.
Ні для кого не секрет, що основною моделлю оформлення правовідносин між ІТ-компаніями та їх командою була й, будемо відвертими, поки ще лишається співпраця через договори з фізичними особами – підприємцями (далі – ФОП). Водночас для інших галузей модель роботи через ФОП завжди погрожувала визнанням таких правовідносин прихованими трудовими зі всіма негативними наслідками.
Для уникнення такої колізії, а також створення можливості для ІТ-компаній зберегти свободу правовідносин і податкові переваги, яку давала модель співпраці через ФОП, а для членів команди – отримати гарантії, зокрема й соціальні, Законом про Дія Сіті був запроваджений абсолютно новий для українського законодавства вид договорів – гіг-контракт.
Відповідно до Закону про Дія Сіті гіг-контракт – це цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії.
З визначення, наведеного вище, стає зрозумілим, що гіг-контракт може бути укладений тільки між резидентом Дія Сіті та гіг-спеціалістом. І тут доцільно з’ясувати, хто ж такі резиденти Дія Сіті та гіг-спеціалісти.
Практика укладання гіг-контрактів, яка вже напрацьована з дати набуття чинності Законом про Дія Сіті, свідчить, що гіг-контракт є хорошою та прямо передбаченою законодавством альтернативою моделі побудови правовідносин із членами команди ІТ-компаній через ФОП.
Якщо спростити написане в Законі про Дія Сіті, то:
(і) гіг-спеціалістом є фізична особа, яка за гіг-контрактом надає послуги / виконує роботи за завданням резидента Дія Сіті, а (іі) резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована в Україні, яка відповідає сукупності хоча б тих вимог, які наведені далі (а з повним переліком вимог можна ознайомитися в ст. 5 Закону про Дія Сіті):
- така юридична особа здійснює один або декілька видів діяльності в ІТ-сфері;
- розмір середньої місячної винагороди залученим такою юридичною особою працівникам та/або гіг-спеціалістам становить не менше ніж еквівалент 1200 євро;
- середньооблікова кількість працівників та/або гіг-спеціалістів у такій юридичній особі становить не менше ніж 9 осіб;
- сума доходу юридичної особи, отриманого від видів діяльності в ІТ-сфері, становить не менше ніж 90 % суми її загального доходу.
Визначивши, хто може бути сторонами гіг-контракту, пропонуємо порівняти правовідносини, які виникають на підставі трудового договору та гіг-контракту.
Отже, чим саме відрізняються правовідносини, які виникають на підставі трудового договору, та правовідносини, які виникають на підставі гіг-контракту.
Передусім завважимо, що трудові відносини та правовідносини, які виникають з укладенням гіг- контракту, регулюються різними нормативно-правовими актами (далі – НПА). Для трудових відносин основним НПА є Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП), а для правовідносин за гіг-контрактом – Закон про Дія Сіті. Ба більше, у КЗпП чітко зазначено, що дія КЗпП і законодавства про працю не поширюється на відносини між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті. З огляду на це фактичне працевлаштування фізичної особи відбувається тільки на підставі трудового договору, в той час коли на підставі гіг-контракту виникають правовідносини цивільно-правового характеру.
Сторонами як трудового договору, так і гіг-контракту є фізична особа. У разі укладення трудового договору фізична особа стає працівником компанії, а в разі укладення гіг-контракту – гіг- спеціалістом. Завважимо, що для набуття фізичною особою статусу гіг-спеціаліста їй не потрібно вчиняти будь-які реєстраційні дії, як-от у випадку з реєстрацією ФОП. При цьому факт наявності у фізичної особи зареєстрованого ФОП не позбавляє таку особу можливості укладати гіг-контракт.
Оскільки укладення гіг-контракту не призводить до виникнення трудових відносин, до правовідносин, що виникли на підставі гіг-контракту, не є застосовними класичні трудові норми, що регулюють:
(і) Припинення правовідносин.
Якщо трудовий договір можна припинити лише у випадках і в порядку, передбачених КЗпП, то Закон про Дія Сіті дає більше свободи сторонам. Так, окрім іншого, гіг-контракт може бути припинений шляхом односторонньої відмови будь-якої сторони від гіг-контракту.
При цьому Закон про Дія за замовчуванням (якщо в гіг-контракті не передбачено іншого) установлює для сторін строк повідомлення про бажання припинити гіг-контракт:
– у 3 (три) календарні дні до дати припинення протягом перших 3 (трьох) місяців строку дії гіг- контракту (альтернатива випробувального терміну в трудових відносинах), та
– у 30 (тридцять) календарних днів до дати припинення гіг-контракту надалі.
Резиденту Дія Сіті надають право скоротити строк повідомлення про односторонню відмову від гіг- контракту шляхом здійснення компенсаційної виплати гіг-спеціалісту в розмірі, не меншому за його поденну винагороду за кожен робочий день із наступних 30 (тридцяти) календарних днів.
Також варто наголосити, що в разі втрати компанією статусу резидента Дія Сіті гіг-контракт типово (якщо в ньому не встановлено меншого строку) продовжує діяти до останнього дня 3 (третього) календарного місяця, що настає за місяцем, у якому компанією втрачено статус резидента Дія Сіті.
(іі) Порядок виплати винагороди.
Відповідно до п. 1 ст. 19 Закону про Дія Сіті за виконані протягом місяця роботи/послуги гіг- спеціалісту виплачують винагороду в розмірі, порядку та строки, визначені сторонами в гіг- контракті. Розмір винагороди може бути розраховано як погодинну ставку, як фіксовану суму за певний період або за певний обсяг робіт/послуг.
Завважимо, що Законом про Дія Сіті не встановлено мінімальний розмір винагороди, яка має бути виплачена гіг-спеціалісту, як і не встановлена обов’язкова періодичність її виплати (на відміну від заробітної плати, яку виплачують працевлаштованим).
(ііі) Час відпочинку.
У такому питанні як у трудових відносинах, так і в правовідносинах, які виникли на підставі гіг- контракту, є спільні й відмінні риси.
Зокрема, якщо трудове законодавство встановлює працівнику щорічну основну відпустку строком 24 (двадцять чотири) календарні дні, то Закон про Дія Сіті за замовчуванням (якщо в гіг-контракті не погоджено більшого строку) надає гіг-спеціалісту право на щорічну оплачувану перерву тривалістю 17 (сімнадцять) робочих днів.
При цьому відпустка працівника за його заявою може бути поділена на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше ніж 14 (чотирнадцять) календарних днів, а щорічна оплачувана перерва гіг-спеціаліста на його власний розсуд може бути поділена на частини будь-якої тривалості.
Розглянувши основні відмінності в трудових відносинах та правовідносинах, які виникають на підставі гіг-контракту, доцільно згадати і про спільні риси. Зокрема, питання тимчасової непрацездатності та соціальних гарантій регулюються Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” як для працівників, так і для гіг-спеціалістів.
Також, як і в трудових відносинах, резиденту Дія Сіті заборонена одностороння відмова від гіг- контракту в період вагітності гіг-спеціалістки та протягом перерви у виконанні робіт (наданні послуг) у зв’язку з вагітністю та пологами. Заборонена одностороння відмова резидента Дія Сіті від гіг- контракту й у період тимчасової непрацездатності гіг-спеціаліста, крім випадку тимчасової непрацездатності, що безперервно триває понад один місяць.
Підсумовуючи викладене вище, стає очевидним, що гіг-контракт акумулював у собі елементи як трудових відносин, так і правовідносин, які виникають на підставі договорів господарсько-правового характеру (договорів, що укладаються між компаніями та ФОП).
Від трудових відносин гіг-контракт отримав гарантії для гіг-спеціалістів, соціальний захист, захист від недобросовісної поведінки компанії-замовника, а від договорів господарсько-правового характеру – свободу дій для обох сторін.
Практика укладання гіг-контрактів, яка вже напрацьована з дати набуття чинності Законом про Дія Сіті, свідчить, що гіг-контракт є хорошою та прямо передбаченою законодавством альтернативою моделі побудови правовідносин із членами команди ІТ-компаній через ФОП.
Звісно, ще є багато неточностей у Законі про Дія Сіті, але держава над ними працює, тому дивімося в майбутнє гіг-контрактів з оптимізмом.