З 1 вересня 2021 року набув чинності ДСТУ 4163:2020 про правила складання документів.
Як і попередній ДСТУ 4163-2003, новий документ містить вимоги до складання організаційно-розпорядчих документів:
— організаційних (положення, статути, посадові інструкції, штатні розписи тощо);
— розпорядчих (постанови, рішення, накази, розпорядження);
— інформаційно-аналітичних (акти, довідки, доповідні і пояснювальні записки, службові листи тощо).
Поширюється ДСТУ на усі держоргани, органи місцевого самоврядування, установи, підприємства, організації та інших юридичних осіб незалежно від форми власності. Для фізичних осіб-підприємців цей стандарт має рекомендаційний характер.
- Підпис. Повні ініціали або по батькові не вказуються. Тільки ім’я і прізвище (без по батькові) треба писати в усіх інших реквізитах.
- Дата. При цифровому і словесно-цифровому позначенні день місяця повинен завжди складатися з двох цифр. Якщо пишемо дату тільки цифрами, то після неї ні слово «рік», ні «р.» не ставимо.
- Місце складання документа.Щоб вказати місце складання документа, наприклад, місто Київ, то слово «місто» або «м.» перед ним ставити не треба. У всіх інших випадках, як і раніше, скорочення «м.», «с.», «смт» тощо використовуємо.
- Ознайомлення з документом. У переліку реквізитів з’явився реквізит «відмітка про ознайомлення з документом» (враховувати зміни в частині підпису).
Коли ДСТУ не важливий
Перелік обов’язкових реквізитів первинних документів передбачений у Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV (Закон про бухоблік) і в Положенні про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88 (Положення № 88).
Новий ДСТУ не впливає на визнання в бухгалтерському обліку первинних документів дійсними. ДСТУ регулює лише місце розташування і зовнішній вигляд реквізитів. Якщо оформити в первинних документах реквізити не у відповідності з рекомендаціями ДСТУ, то недійсними їх визнати не мають права.
Крім того, відповідно до Закону про бухоблік і Положення № 88 – неістотні недоліки у документах, що містять відомості про госпоперації, не є підставою для невизнання господарської операції, якщо це не заважає її ідентифікації. Ця позиція неодноразово підтверджувалася Верховним Судом України.
Регулювання щодо касових і розрахункових документів здійснюється спеціальними нормативно-правовими актами:
— Положенням, затвердженим постановою правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148, — для касових документів;
— Положенням, затвердженим наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13, — для розрахункових.
Визнати касові або розрахункові документи недійсними через невідповідність ДСТУ не можна.
Новий ДСТУ не стосується договорів, визнати недійсним договір через невідповідність новому ДСТУ не можна. За недотримання ДСТУ в кадрових документах штрафів немає.
Коли ДСТУ важливий:
Судовий процес. Дотримуватися ДСТУ важливо під час засвідчення копій документів, що додаються до позовів, апеляційних і касаційних скарг.
Офіційні документи держорганів. Невідповідність ДСТУ в реквізитах документів, що видаються держорганами, може вплинути на їх дійсність.
Тендери. З документами, що не відповідають ДСТУ, можуть виникнути проблеми під час участі у тендерах. адже там досить суворі правила до зовнішнього вигляду документів.
ДСТУ не привніс зміни в бухгалтерський облік, при оформленні первинних бухгалтерських документів необхідно орієнтуватися на Закон про бухоблік і Положення № 88.