1 жовтня 2021 року Україна перейшла на електронні лікарняні. Лікарняні листи в паперовій формі до 1 лютого 2022 року можна виписувати тільки в чітко визначених випадках.
Випадки, в яких дозволяється видавати паперові лікарняні листи після 1 жовтня 2021 року, визначені п. 8 Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01.06.2021 № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їх перевірки» (Наказу № 1066). Таких випадків усього чотири.
При продовженні/закритті
До 1 лютого 2022 року лікарняні листи в паперовій формі видаватимуться при продовженні та закритті паперових листків непрацездатності, виданих до 1 жовтня 2021 року. Якщо первинний листок непрацездатності був виданий у паперовій формі, то всі інші лікарняні листи, видані як його продовження, мають бути також оформлені на папері.
Нагадаємо, що до 1 жовтня 2021 року паперові листки непрацездатності видавалися:
- якщо в медичній установі не було технічних можливостей формування медвисновків у Реєстрі;
- особам, яким уже був відкритий лікарняний лист у паперовій формі;
- у зв’язку з вагітністю та пологами. Категорія медичних висновків про тимчасову непрацездатність «Вагітність та пологи» почала застосовуватися тільки з 1 жовтня 2021 року;
- якщо тимчасова непрацездатність пацієнта виникла внаслідок захворювання ВІЛ або психічного розладу.
Визначити, чи є паперовий лікарняний лист продовженням первинного листка непрацездатності, дуже просто. У верхній частині такого листка-продовження обов’язково буде зазначений номер первинного лікарняного. Якщо саме такий лікарняний приніс ваш працівник – без сумнівів переходьте до процедури призначення матеріального забезпечення за період непрацездатності працівника.
Якщо минув строк для внесення змін
Також паперовий лікарняний буде оформлений у випадку, якщо минув строк, протягом якого лікар може внести зміни до медвисновку в Реєстрі медичних висновків.
Якщо е-лікарняний був сформований із помилками, які лікар не встиг (чи не зміг) виправити у встановлений строк (7 календарних днів), працівникові буде виписаний паперовий лікарняний лист.
Що це за помилки? Нагадаємо, що до Електронного реєстру листків непрацездатності потрапляють дані з декількох джерел. Наприклад:
- з електронної системи охорона здоров’я — дані про медвисновки, внесені до Реєстру медичних висновків (п. 8 «Порядку організації ведення електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього», затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 № 328 (Порядку № 328). Зазначається інформація про пацієнта / тимчасово непрацездатну особу (вона підтягується з Реєстру пацієнтів);
- з Держреєстру фізичних осіб — платників податків (з нього передаються дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків);
- з Реєстру застрахованих осіб (дані зі звітності та повідомлень про прийняття на роботу) тощо.
Цілком можливо, що в них виявляться помилки. Припустимо, роботодавець неправильно заповнив звітність (неправильно зазначив П. І. Б. працівника). А може бути, що лікар помилився при заповненні медвисновку. Лікарняний з помилковими даними не може бути підставою для оплати періоду непрацездатності. Тобто допущені неточності треба виправити.
Для цього, можливо, знадобиться:
- роботодавцеві уточнити дані в поданій раніше звітності або повідомленні про прийняття на роботу;
- працівникові звернутися до ПФУ (відновити анкетні дані) або до лікаря для внесення змін до медвисновку.
Нагадаємо, що внести зміни до медвисновку, на підставі якого сформований е-лікарняний (якщо в ньому виявлена недостовірна інформація), лікар може не пізніше сьомого дня з дати його формування (п. 9 розд. IV «Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я», затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066. У цьому випадку рішення про видачу листка непрацездатності в паперовій формі приймає лікарсько-консультативна комісія установи охорони здоров’я, а за її відсутності — керівник установи.
При усиновленні дитини
Після 1 жовтня 2021 року паперовий лікарняний лист також випишуть у разі усиновлення новонародженої дитини застрахованою жінкою. Такий паперовий листок непрацездатності видається протягом двох місяців із дня народження дитини, зазначеної у свідоцтві про народження дитини (на підставі цього свідоцтва та рішення суду про усиновлення дитини).
З технічних причин
Працівникові може бути виписаний лікарняний лист у паперовій формі: якщо е-лікарняний не сформований через технічні проблеми (помилки). Найчастіше це відбувається через помилки у персональних даних. Унаслідок чого порушується обмін інформацією між базами даних, що беруть участь у створенні Електронного реєстру листків непрацездатності (вони не можуть синхронізуватися). Як наслідок, система не може сформувати е-лікарняний.
Таке відбувається, наприклад, якщо персональні дані пацієнта, зазначені в електронній системі охорони здоров’я (E-Health), не збігаються з даними в Реєстрі застрахованих осіб (через зміну прізвища або різних варіантів написання П. І. Б., помилок у ІПН або номері/серії паспорта).
Якщо протягом семи днів з дати створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність не вдалося усунути неточності, що стали причиною того, що е-лікарняний не був створений, працівникові буде виписаний паперовий лікарняний лист.
Оскільки підставою для призначення лікарняних, як і раніше, є виданий в установленому порядку листок непрацездатності, встановлювати причину, за якою працівникові був виданий саме паперовий лікарняний лист, законодавство від роботодавця не вимагає.