Наказ Мін’юсту «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року № 3268/5» від 29.06.2021 р. № 2320/5 набув чинності від 11.07.2021.
Услід за затвердженням наказом Мінфіну № 163 форми та змісту структури власності Мін’юст коментованим документом підкоригував і реєстраційні форми для юридичних осіб.
З 11 липня 2021 року державному реєстратору в новій редакції потрібно подавати форми:
- 2 «Заява щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади)»;
- 4 «Заява щодо державної реєстрації юридичної особи — громадського формування»;
- 6 «Заява щодо підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи».
Серед основних змін такі:
- з форм 2 та 4 прибрали сторінку з додатковими відомостями про кінцевого бенефіціара засновника особи.
Тепер у цих реєстраційних формах потрібно буде зазначати лише кінцевого бенефіціарного власника безпосередньо самої лише особи. Адже на цей час усіх «проміжних» бенефіціарів (тобто бенефіціарів безпосередньо особи та її засновників) розкривають у структурі власності. І саме із цього документа потрібно буде вже визначити «найкінцевішого» бенефіціарного власника, інформацію про якого й подаємо держреєстратору.
Ще один важливий момент: як випливає з приміток у самих формах, заповнювати повну інформацію про бенефіціара (сторінку 2) треба буде лише в разі оновлень. Тож, якщо на момент подання форм буде проставлено позначку «в актуальному стані», основну частину можна не заповнювати.
Розкривати кінцевих бенефіціарів мають усі юрособи, що здійснюють фінансові операції. Саме для оновлення в Єдиному державному реєстрі відповідних відомостей разом із підтвердними документами державному реєстратору необхідно подати:
- заяву щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) (форма 2) або заяву щодо державної реєстрації юридичної особи — громадського формування (форма 4);
- структуру власності за формою та змістом відповідно до наказу № 163;
У загальному випадку зробити це потрібно до 11 жовтня 2021 року з подальшим щорічним підтвердженням.
Адже це є однією з ключових вимог фінмоніторингового законодавства (передусім Закону № 361), а за її невиконання передбачено штраф у розмірі від 17000 до 51000 грн (ст. 16611 КУпАП).