Перелік низькоподаткових юрисдикцій для трансфертного ціноутворення став коротшим

Від сьогодні набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів Україні №108 від 31 січня 2018 року, якою були виключені п’ять юрисдикцій з числа низькоподаткових для цілей трансфертного ціноутворення. Операції, які будуть здійснені платниками податків з компаніями, які зареєстровані або є податковими резидентами Грузії, Естонії, Латвії, Мальти та Угорщини після 6 березня 2018 року, не визнаватимуться контрольованими.
Але на даному етапі відкритим залишається питання про те, яким чином слід розраховувати обсяги операцій з такими нерезидентами для визначення вартісного критерію.
Нагадаємо, що раніше, за відсутності будь-яких положень в Податковому кодексі України з цього приводу, позиція Державної фіскальної служби з питання визначення вартісного критерію по операціям з нерезидентами, зареєстрованими в низькоподаткових юрисдикціях у разі внесення змін до Переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, полягала у тому, що обсяг доходу платника податків для розрахунку вартісного критерію повинен визначатись за підсумками всього відповідного року, а обсяг операцій з нерезидентом – виключно за той період, коли юрисдикція перебувала у Переліку низькоподаткових юрисдикцій (дивіться, наприклад, Лист ДФСУ №13362/7/99-99-19-02-02-17 від 14 червня 2016 року).
Проте нещодавно було внесено зміни до Податкового кодексу України щодо схожого переліку – Переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи», затвердженого Наказом Кабінету Міністрів України від 4 липня 2017 р. № 480. Зокрема, відповідно до п. 41 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу ХХ Податкового кодексу України, для визначення вартісного критерію по операціям з компаніями певних організаційно-правових форм, які увійшли до Переліку, не тільки загальний обсяг доходів платника податків повинен розраховуватись в цілому за рік, а й обсяг операцій з таким нерезидентом теж повинен розраховуватись в цілому за рік (дивіться також Лист ДФСУ з цього приводу – №21674/7/99-99-14-01-02-17 від 14 серпня 2017 року).
І, хоча дані положення Податкового кодексу України стосуються іншого Переліку, поки що не до кінця зрозуміло, чи не зміниться позиція Фіскальної служби України також по відношенню до нерезидентів з низькоподаткових юрисдикцій. Отже, чекаємо на подальші роз’яснення з боку Фіскальної служби і сподіваємось, що з часом позиція щодо порядку розрахунку вартісного критерію в таких та схожих випадках буде сталою, єдиною та легко передбачуваною.
Аліна Бакуліна
Керівник Групи трансфертного ціноутворення, EBS