ОБЛІК ТОВАРІВ І КОДИ ТН ЗЕД

Жовтень, 2017

Українські бухгалтери давно звикли до того, що сюрпризи можуть критися в будь-яких законодавчих ініціативах. Один із них «сховався» в Законі «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 р. № 1797-VIII.

Одним із положень цього Закону було передбачено зміну складу обов’язкових реквізитів податкової накладної: безумовне вказування кодів товарів згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), для послуг – код послуги відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг і, як наслідок – зміни у формі податкової накладної, які набули чинності з 01.04.17 р.

Стандартні підходи й рішення

Розробники програмних рішень для автоматизації обліку оперативно відреагували на законодавчі новини: реалізували нові форми й передбачили вказування відповідних кодів. Стандартним і цілком логічним підходом було вказування для всіх товарів, використаних у торговому обігу, окремого коду за УКТ ЗЕД «за замовчуванням», за принципом «один товар» (один артикул або SKU) – «один код УКТ ЗЕД». Також були модифіковані програмні засоби ДФС, що збирають і узагальнюють тисячі податкових накладних.

Для торгових компаній, в обігу яких перебувають не десятки, а сотні різних артикулів, звірка правильності кодів за УКТ ЗЕД по всіх наявних товарних запасах виявилася непростим завданням. Під час реєстрації імпортних товарів, що знов закупаються, істотним полегшенням для фахівців стала можливість автоматичного завантаження (створення) нових товарних позицій разом із кодом за УКТ ЗЕД. Адже чимало митних брокерів оперативно запропонували таку послугу.

І тут виникли перші труднощі – у двох різних брокерів той самий товар, вироблений тим самим виробником на одному й тому ж виробництві, абсолютно незрозумілим чином міг отримати різні коди за УКТ ЗЕД. А облікові системи такі товари розрізняти, на відміну від брокерів, не навчилися.

До середини року відразу кілька клієнтів компанії EBS зіткнулися з проблемою достовірної й бажано автоматичної виписки податкових накладних із дійсними кодами за УКТЗЕД. Адже відповідальність з бухгалтера за достовірність даних у податкових накладних ніхто не знімав, а нестиковку не можна пояснити помилкою митного брокера.

Чи може допомогти автоматизація?

Уважно проаналізувавши облік цих клієнтів, експерти компанії EBS прийшли до таких висновків:

 • здебільшого товари мають однозначний код за УКТ ЗЕД, різночитання трапляються приблизно у 1-2% товарів;
 • для великих торгових компаній обов’язковою умовою є унікальність артикулів щодо всіх товарів, що продаються;
 • вести суцільний облік усіх залишків і рухів товару в розрізі кодів УКТ ЗЕД недоцільно через складність переходу на такий облік, але потрібно забезпечити бухгалтера простим і надійним інструментом для достовірного виписування ПН та контролю правильності цього виписування.

Тому було прийнято рішення реалізувати облік за відхиленнями. А саме, фіксувати в обліку лише відхилення в стандартних кодах товарів за УКТ ЗЕД на всіх етапах руху товарів і оформлення документів.

Власне, ланцюжок дій бухгалтера виглядає досить традиційно:

 • під час автоматичного завантаження надходження товарів повідомляється про всі відхилення в кодах завантаження;
 • за допомогою модифікованого документа ВМД з імпорту реєструється надходження товарів із нестандартним кодом за УКТ ЗЕД з кожної партії такого товару;
 • під час реалізації товарів зі стандартними документами реалізації автоматично фіксується реалізація партій з нестандартними кодами;
 • формування ПН за таким відвантаженням автоматично заповнить нестандартні коди УКТ ЗЕД;
 • спеціалізований звіт дає змогу проаналізувати всі випадки реалізації товарів із нестандартними кодами за будь-який обраний період і порівняти їх із даними в податкових накладних;
 • у разі виявлення розбіжностей (виписування ПН по передоплаті, помилки під час виписування ПН) є можливість сформувати й зареєструвати коригування до ПН і уникнути штрафних санкцій через реалізацію «неіснуючого» товару.

Що робити бухгалтеру?

 • Не лякатися! Згідно із законом № 1797-VIII від 21.12.2016 р. відповідальності за помилки в кодах УКТ ЗЕД до 31.12.17 не передбачено.
 • Перевірити наявність кодів УКТ ЗЕД по всіх залишках товарної номенклатури.
 • Обов’язково замовляти в митних брокерів електронні версії ВМД і завантажувати їх автоматично для оперативного виявлення розбіжностей у кодах УКТ ЗЕД.
 • В разі необхідності звернутися до консультантів компанії за роз’ясненнями й замовити впровадження описаного вище доопрацювання в діючі облікові системи.

Попереджений – значить озброєний!

Автор: Володимир Сорока

Завантажити в PDF