Е-ЛІЦЕНЗІЇ ВІД НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ: КРОК НАЗУСТРІЧ КЛІЄНТАМ?

Червень, 2017

«Немає нічого більш постійного, ніж зміни», – говорив Карл Людвіг Берне.

Тимчасово-постійний (або постійно-тимчасовий?) характер правового регулювання здійснення валютних операцій в Україні підтверджує цю велику мудрість, як і багато інших висловлювань відомих особистостей, котрі описують неминучість змін у суспільстві.

У грудні 2016 року, дотримуючись своїх «традицій», Національний банк України як головний регулятор валютного ринку ввів постійні заходи щодо діяльності банків та інших фінансових установ у здійсненні окремих валютних операцій. Ці заходи фактично є обмеженнями й заборонами на проведення операцій банками, а отже, і їх клієнтами. Якщо раніше такі обмеження вводилися максимум на шестимісячний період, то грудневою постановою №410 вони були введені безстроково, крім тих, що стосуються обов’язкового продажу валютних надходжень.

Для послаблення цих обмежень Нацбанк приймає деякі постанови та скасовує або змінює грудневі заборони. Так, 15 червня НБУ прийняв і вже 16 червня оприлюднив на своєму сайті постанову №54 про внесення змін до низки нормативно-правових актів, що регулюють порядок видачі індивідуальних ліцензій на валютні операції фізичних осіб, які не є підприємцями. Завдяки цьому акту фізособи нарешті після тривалої заборони зможуть здійснювати валютні операції, для яких валютним законодавством України передбачено наявність такого дозвільного документа, як індивідуальна ліцензія НБУ. Сьогодні вимоги щодо наявності індивідуальних ліцензій встановлені статтею 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» та є обов’язковими для таких операцій, як, наприклад, інвестування за межі України і розміщення коштів на власному рахунку, відкритому в іноземному банку.

Механізм запрацював 3 липня цього року. Він передбачає можливість отримання е-ліцензій – індивідуальних ліцензій в електронній формі, інформація про видачу яких буде фіксуватися в інформаційній системі НБУ – Реєстрі індивідуальних ліцензій на здійснення фізичними особами валютних операцій (далі – Реєстр індивідуальних ліцензій).

Однак можливість отримати ліцензію з 3 липня мають не всі. Нацбанк передбачив стримуючі обмеження: видача е-ліцензій стосується тільки операцій фізичних осіб, що не перевищують 50 000 доларів США за один календарний рік. Це означає, що отримати е-ліцензію і провести за нею операцію фізособа матиме змогу лише в межах 50 тис. доларів США сумарно за вказаний період. Всі операції, що перевищують цей ліміт, теоретично можливі після отримання індивідуальної ліцензії в паперовому вигляді, а практично заборонені, оскільки груднева постанова в цій частині поки ще діє й обмежує їх проведення.

Для отримання індивідуальної ліцензії на (1) інвестування за кордон (наприклад, придбання нерухомості або корпоративних прав іноземної юридичної особи); (2) оплату за договором страхування життя іноземній страховій компанії; (3) розміщення коштів на власному рахунку в іноземному банку фізична особа – клієнт українського банку мусить звернутися в цей же банк за отриманням е-ліцензії. Банк зобов’язаний прийняти заяву в електронній формі з копіями або оригіналами необхідних документів з планованого платежу й розглянути їх щодо відповідності до чинних інструкцій НБУ, що регулює порядок видачі ліцензій на той чи інший вид операцій, і до нового Положення про функціонування автоматизованої бази НБУ, затвердженого постановою №54 від 15 червня 2017 р. Цікавим є той факт, що терміни розгляду таких документів комерційним банком не встановлені. Раніше процедура отримання індивідуальних ліцензій проводилася без участі банку, що обслуговує, тому передбачити будь-який термін за аналогією поки ще неможливо. Потенційно це й може бути каменем спотикання – збір документів для банку, що обслуговує, може бути набагато тривалішим, ніж чітко встановлена 25-тиденна процедура розгляду їх НБУ, як це працює зараз.

Істотною є також та обставина, що у клієнта буде тільки один банківський день для проведення операції – день видачі ліцензії, і якщо він не встигне (з якихось причин, в тому числі технічного характеру), така операція вже буде неможлива й зажадає ануляції попередньої й оформлення нової ліцензії. Аналогічними будуть і дії клієнта, платіж якого з виданої ліцензії був повернений.

Водночас НБУ встановив низку обмежень щодо кола осіб, які не зможуть отримати е-ліцензію. Йдеться про ті випадки, коли учасник операції має реєстрацію в Російській Федерації – це стосується як фізичних, так і юридичних осіб.

Як і раніше, усі операції мають проходити ретельну перевірку уповноваженим банком щодо виявлення можливих ризиків для інтересів вкладників і кредиторів банку, а тому банк має право запросити документи щодо підтвердження джерела походження коштів на проведення планованого платежу й економічної мети фінансової операції. У цьому криється ще один потенційний ризик для клієнтів, оскільки найчастіше перевірка навіть самої «чистої» операції клієнта комерційним банком перетворюється на тривалі й не завжди успішні для клієнта переговори з банком. Раніше клієнт був застрахований від такої поведінки банку, що обслуговує, оскільки наявність виданої НБУ індивідуальної ліцензії гарантувало її подальше проведення комерційним банком.

Але якщо клієнту все ж пощастило й банк не знайшов підстав для відмови, він зобов’язаний надіслати в електронному вигляді запит на індивідуальну ліцензію вже в Нацбанк, результатом чого має бути видавання е-ліцензії заявнику. У цьому разі НБУ вже не перевіряє поданий пакет повторно, а лише адмініструє систему і заносить інформацію до Реєстру індивідуальних ліцензій.

Ми сподіваємося, що з липня цього року всі зацікавлені особи зможуть безперешкодно отримати е-ліцензії Національного банку, але бути готовим «зіграти в гру» з банком, що обслуговує, клієнти-фізособи все ж мусять.

З питань отримання е-ліцензій можна звертатися до юриста EBS Тетяни Причепи: вул. Університетська, 3а, Київ, телефон: +38 (044) 249-79-05, email: tprychepa@ebskiev.com.

Автор: Тетяна Причепа

Завантажити в PDF