БІЗНЕС БЕЗ ПЕЧАТОК

24.07.2017

19 червня 2017 року набрав чинності резонансний Закон України від 23.03.2017 р. № 1982-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями» (надалі – «Закон»), яким відмінено вимоги щодо обов’язкового використання печаток на документах у господарській діяльності юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців.

Так, відтепер використання печаток не є обов’язковим. Суб’єкт господарювання має право використовувати у своїй діяльності печатки. Наявність або відсутність відбитка печатки суб’єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків (згідно з новою редакцією статті 58-1 Господарського кодексу України).

Скасовано також обов’язкове використання печаток у взаємовідносинах суб’єктів господарювання з державними органами та органами місцевого самоврядування. Не вимагається печатка і на копіях документів, що подаються до вказаних органів. Так, достатнім засвідченням копій документів є проставлення підпису уповноваженої особи, у разі якщо законодавством не вимагається обов’язкового нотаріального засвідчення вірності копій документів.

У свою чергу, орган державної влади або орган місцевого самоврядування не вправі вимагати відбитка печатки на офіційному документі компанії. За таку вимогу, а також за відмову від прийняття документів через відсутність печаток передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 гривень до 1700 гривень)

Законом внесено також ряд змін до процесуального законодавства України в частині вимог до довіреностей на представників компаній, а саме: для підтвердження повноважень представника компанії у суді достатньо довіреності лише за підписом керівника або іншої уповноваженої особи, тобто печатка не вимагається (ст. 28 Господарського процесуального кодексу України, ст. 58 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 42 Цивільного процесуального кодексу України).

Таким чином, використовувати печатку на документах чи ні – відтепер залишено на розсуд самої компанії.

Однак, слід зауважити, якщо статутними документами компанії та/або діючими договорами з контрагентами передбачено обов’язкове використання печатки, то на думку юристів EBS, у таких випадках печатка повинна проставлятися на документах /договорах компанії до моменту внесення відповідних змін до таких документів.

Варто зазначити, Законом не конкретизовано про скасування печаток на документах, що подаються до банків у процесі співпраці з ними. А беручи до уваги практику спілкування з банками, вимоги яких останнім часом стають все більш бюрократичними та «зарегульованими», а також враховуючи передбачену адміністративну відповідальність лише для органів державної влади та органів місцевого самоврядування, ми не виключаємо, що банки будуть вимагати проставлення печаток на документах, у тому числі – картках зі зразками підписів.

Юлія Іванець

Старший юрист EBS