1С – ЧИ Є АЛЬТЕРНАТИВА?

Грудень, 2017

У середині травня 2017 року, продукти компанії 1С зазнали серйозних випробувань з боку держави. Проти багатьох компаній, провайдерів 1С в Україні, застосували санкції щодо заборони діяльності. Зокрема, під санкції потрапив правовласник і розробник програмних продуктів 1С, компанія «Еврософтпром». Бюджетним організаціям була оголошена заборона на придбання і використання продуктів 1С, а приватному сектору було рекомендовано не використовувати продукти цього виробника. Основні претензії до компанії були такі: російське походження, а також потенційна можливість, що ці продукти можуть використовуватися для шпигунства. Багато приватних компаній прислухалися до рекомендацій і кинулися шукати альтернативу. Юридично, користувач даного програмного забезпечення нічим не ризикує. Санкції введені на компанії, а не на програмне забезпечення. Він сумлінно придбав ПЗ і ліцензію, яка не має термінів дії, і може користуватися цими продуктами вічно. Але проблеми можуть виникнути, якщо компаніям, які супроводжують ці програми, заборонять діяльність. У такому випадку, вони не зможуть своєчасно оновлювати продукти на вимогу законодавства.

Як відповіла компанія 1С. Представники компанії 1С в Україні визнали, що дійсно, платформа 1С розробляється в Росії, технології та методологія розробки, основні конфігурації, проте вже багато років, розробляються на території України, українськими компаніями. Компанія-власник прав своїм корінням сягає в кіпрські та американські компанії, ніяк не російські. Що стосується платформи, то представники компанії 1С стверджують, що мають сертифікат від Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, який підтверджує, що продукти 1С відповідають вимогам нормативних документів для систем технічного захисту, що побічно підтверджує конфіденційність при обміні інформацією.

Крім цього, щоб менше виникало питань, компанія змінила формат продажу «коробок» програм 1С. Відмовилися від звичних коробок з товстими книжками і компакт диском в комплекті. Книжки друкувалися в м. Москва, перевести і передрукувати на українську мову вимагає додаткових вкладень. Тепер всі продукти продаються у вигляді електронних версій. Установка програми, конфігурацій, ключі, все це скачується з інтернету. Змінено всі інформаційні web ресурси з .ru, на .eu. Тобто програмні продукти максимально локалізували, або якщо це неможливо, то «європеїзували».

На даний момент, політичні пристрасті заспокоїлися, але «осад залишився». За непідтвердженою інформацією, вже навіть зняли заборону для бюджетних організацій.

Не вдаючись в політичне підґрунтя даного питання, давайте все ж розглянемо, що можна запропонувати українському споживачеві в якості альтернативи продуктам 1С.

Ринок «підбадьорився», і ми раптом дізналися, що крім 1С є ще й інші продукти.

Нас цікавить насамперед ПЗ для бізнесу: по автоматизації бухгалтерського, податкового і фінансового обліку, так як спеціалізоване ПЗ, наприклад, торгове, складське, для оперативного або управлінського обліків, не прив’язане до ринку і не чутливе до законодавства. Найчастіше, ці продукти мають суттєву перевагу над 1С аналогами, і тут продукти на платформі 1С не конкуренти. За оцінкою компанії 1С, саме додатки для бізнесу від 1С займають близько 80% ринку. Тут і будемо шукати альтернативу.

Відразу хочу звернути увагу, що будемо розглядати продукти для середнього бізнесу. Компанії з корпоративного сектору або великого бізнесу – це інший світ, в цьому світі, впровадження на продуктах 1С, швидше виняток. Тому такі продукти як SAP, Oracle розглядати не будемо.

Також, немає сенсу розглядати «Парус» і «Галактику», так як до них такі ж питання за походженням, як і до 1С. Думаю, не варто розглядати зарубіжні приклади. По-перше, вони набагато дорожчі при покупці, а тим більше при супроводі, так як вартість західних фахівців набагато вища. Крім цього, навряд чи вони зможуть адекватно реагувати на зміни в українському законодавстві.

Отже, з урахуванням вище викладених застережень, альтернативу продуктам 1С для бізнесу можуть скласти продукти українських розробників, в середньому ціновому сегменті, а їх насправді, не так вже й багато.

IT-Enterprise – українська компанія, яка веде свою історію з 1987 року, має величезний досвід впровадження на великих підприємствах України. Має хороший асортимент галузевих продуктів, в тому числі програму для автоматизації бухгалтерського обліку. Програма має не тільки схожий функціонал, але і намагається скопіювати бізнес моделі, запропоновані 1С. Можливість конфігурації, вивантаження звітності в «Медок», інтерфейси на різних мовах, інтеграція з іншими модулями систем управління та ін.

Дебет плюс. Компанія пропонує безкоштовно встановити програмне забезпечення, на безкоштовну ОС Linux. Але все-таки, доведеться платити абонплату. Компанія вже багато років існує на ринку, має великий досвід і має достатній функціонал, а також пропонує кілька галузевих рішень.

Майстер – бухгалтерія – нова пропозиція на ринку бізнес-додатків. Компанія молода, має невеликий арсенал продуктів зі стандартним функціоналом. Доступні як онлайн версія, так і стаціонарна.

Microsoft Dynamics NAV – програмний продукт, розроблений компанією Microsoft, дозволяє здійснювати комплексне управління ресурсами підприємства. Таке рішення підійде для середнього та великого бізнесу, тим, у кого дійсно є потреба одночасно обробляти і аналізувати велику кількість операцій. Програма вже багато років використовується великими компаніями в Україні, і розробники накопичили великий досвід впровадження в нашій країні. Продукт адаптований під законодавство України. Незважаючи на те, що це далеко не український розробник, його ціна досить конкурентна, враховуючи авторитет компанії розробника.

Крім додатків, останнім часом набирають популярність онлайн сервіси з ведення обліку. Такий формат підійде для невеликих компаній. Немає необхідності витрачатися на IT інфраструктуру. Необов’язково навіть наявність постійного офісу. Весь облік зберігається в хмарному сервісі. Крім цього, клієнт може розраховувати на онлайн підтримку фахівців провайдера, які мають прямий доступ до даних, а  також відповідають вимогам безпеки зберігання даних. Такі послуги можуть запропонувати такі сервіси як: ОблікSAAS, Смарт Бухгалтерія, IFin, Діловод, онлайн бухгалтерія від ПриватБанку – БухОнлайн24.

Є простіші сервіси, з мінімально необхідним функціоналом: контроль доходів – витрат, виставлення рахунків, облік коштів, а також формування звітності в податкову: FLP, Taxer і ін.

Онлайн сервісів багато. Ідея досить приваблива, очевидно, що будуть з’являтися все нові і нові сервіси, а деякі будуть відмирати, або об’єднуватися. Залишається тільки вибрати більш надійний.

Важливо розуміти, що компанія розробник ПЗ для бізнесу повинна не просто бути хорошою командою розробників, а повинна гарантувати якісний рівень супроводу на довгі роки вперед, пропонувати клієнтові сучасні, технологічні рішення, бути готовою до частих змін законодавства. Вона не повинна залежати від поточної команди, яка, як іноді буває, може розбігтися.

Компанія 1С за багато років накопичила величезний досвід розробки бізнес-додатків, вона знає, що запропонувати користувачеві, має величезний асортимент конфігурацій і галузевих рішень, розвинену дилерську мережу, величезну кількість фахівців: від програміста до консультанта. Для бухгалтера знання 1С – це вже обов’язкова норма, без якої йому нелегко буде знайти роботу. Зазначене вище дозволяє сумніватися в тому, що за короткий термін це можна змінити.

Автор: Павло Юркевич

Завантажити в PDF